جام جم البرز- در کشور ما موجب افتخار است که جوانان باهوش، خلاق و مبتکری چون میلاد مهربانیان با حداقل امکانات به قله های موفقیت در هنر عکاسی رسیده اند، این مدیر خوش فکر در گفتگو با خبرنگاران ما به تشریح آنچه که می تواند عرصه ی خدمات استودیو های عکاسی به خانواده ها انجام پذیرد پرداخت و روزنه ی زیبایی از هنر صنعت عکاسی کودکان را در استان البرز و کشور گشود.
-لطفا بفرمایید چگونه وارد عرصه ی عکاسی شدید؟

حدود یازده سال است که به صورت تخصصی عکاسی کودک انجام می دهیم، در خانواده ا ی بزرگ شده ام که شغل پدر و مادرم نیز حرفه عکاسی بود و می شود گفت از همان دوران کودکی وارد این عرصه شدم و تحصیلات دانشگاهی را نیز در رشته عکاسی گذرانده ام.

من و همسرم از یک فضای بسیار کوچک شروع به کار کردیم و فعالیتمان به صورت اختصاصی عکاسی کودک نبود. با همدلی یکدیگر کم کم توانستیم کار را گسترش دهیم و دلیل اصلی موفقیت در کارمان صداقت با مردم و پشتکار بوده است و نكته مهم اين است که ما عاشقانه عکاسی را دوست داریم و سعی می کنیم همیشه به روز باشیم و به دنبال تنوع و خلاقیت هستیم.

استودیو عکس مجموعه ی ما در فضایی بالغ بر 450 متر مربع دارای سالن های مجزا جهت عکاسی نوزاد، کودک و خردسال و استودیو عکس بارداری می باشد، به عنوان مثال در استودیو نوزادان، عکاسی کاملا بدون فلش انجام می شود تا نوزاد توسط نور فلش اذیت نشود، چرا که هدف اصلی ابتدا سلامت کودکان است و اهمیت وافری دارد. همچنین علاقه ی زیاد همکاران به کودکان موجب شده به این دست از مسائل توجه بیشتری کنیم.

-تمایز و تفاوت کار شما با دیگر استودیو های عکاسی در چیست؟

به نظرم مهمترين تمايز ما این است كه بنده و گروه چهارده نفره ما همگی عاشق بچه ها هستیم و از خدمت به کودکان و خانواده ها لذت مي بريم. سعي كرديم با اختصاص فضاي وسيع و استفاده از دكورهاي رئال به كودك اجازه دهیم احساس راحتي كند و اتفاقا هميشه بهترين عكس ها زماني رخ داده است كه كودك در حال كودكي كردن بوده است.

طراحي و ساخت اكثر دكورهای ما از صفر تا صد در كارگاه مجموعه و توسط تيم همکارانم انجام مي شود كه اين موضوع باعث شده عكس ها متفاوت باشند.

تخصص، سابقه، تجربه و خلاقیت در کار موجب شده که نسبت به آتلیه های عکاسی دیگر متفاوت باشیم چرا که سعی کرده ایم دغدغه ی مشتری را به حداقل برسانیم. زمانی که شخصی به استودیو مراجعه می کند نیاز به آوردن لباس های زیادی برای عکاسی ندارد چرا که مجموعه ی ما لباس های مناسب بارداری، ست لباس مادر و فرزند و لباس های کودک را فراهم کرده است.

از دیگر تفاوت های کار ما می توان به هدیه ای اشاره کرد که براي اولين بار در عكاسي كودك در ايران توسط تيم حس ابداع شد این ابتکار به صورت فیلم پشت صحنه می باشد، به گونه ای که وقتی شخص وارد استودیو می شود از همان لحظه دوربین روشن می شود و تمام اتفاقات حین عکاسی تصویر برداری میشود.

-آیا از ابتدا عکاسی کودک انجام می دادید؟

خیر، در شروع کار بيشتر عكاسي تبليغات و پرتره بزرگسال و … انجام می دادیم ولی بعد از مدتی که کار کودک انجام دادیم و بيشتر با دنياي قشنگ بچه ها آشنا شدیم عاشق دنيای کودکان شدیم این فرآیند باعث شد به طور کامل به سمت عکاسی کودک سوق پیدا کنیم و هر روز كه اين فرشته هاي زيبا را در استوديو ميبينیم خدارو شكر ميكنیم كه وارد اين عرصه شدیم.

-برنامه شما براي آينده كاريتان چه می باشد؟

در اين سال ها بيش از صد هزار عكس از كودكان ايران زمين ثبت كرديم و نكته ي زيبا و دلگرم كننده اش براي ما اين است كه هر پدر و مادري وقتی يكبار مجموعه ما را براي عكاسي انتخاب می کند ساليان سال اين افتخار را به مجموعه ما می دهند و فرشته کوچکشان را برای عکاسی می آورند. اين موضوع واقعا مسئوليت ما را زياد مي کند كه تنوع و كيفيت حفظ بشود و حس تكرار در عكس ها ایجاد نشود البته من و تيمم هر روز در تلاشيم براي بهتر شدن و براي اين موضوع برنامه و ايده هاي خلاقانه داشته باشیم و مطمئنيم براي پدر و مادرها و عكاسي كودك در ايران شگفت انگیز خواهد بود.

در انتها از همکاران خوبم كه هميشه كنارم هستند و به خصوص از همسر عزیزم كه از ابتدا باهم کار را توسعه دادیم و به من كمك كردند تشكر ويژه دارم.